Srbská Kamenice a Pravčická brána

Moc ráda jezdím na různé výcvikové víkendy a tábory. Nejen kvůli přátelům, se kterými se tam potkám, a výcviku samotnému, ale také proto, že díky nim můžeme objevovat místa, kde jsme třeba ještě nebyli. Tábory jsou většinou různě po republice, a tak se pokaždé podíváme jinam. Loni v létě se tábor našeho klubu konal v Českém Švýcarsku. Což je místo, které přímo láká k výletům! Neviděli jsme toho nakonec tolik, kolik jsem plánovala, ale i tak se nám podařilo alespoň trošku poznat okolí.

Ubytovaní jsme byli v kempu U Ferdinanda na kraji Srbské Kamenice. Ten zmiňuji hned na začátku, protože na tak krásném místě jsem snad ještě nebyla. Teda… samotný kemp tak krásný není, ale to jeho okolí je úchvatné. Přímo z kempu se dá jít ne příliš dlouhými procházkami na místa, která stojí za to vidět. Jedním z nich je Dolský mlýn, kde byla natáčena pohádka Peklo s princeznou. Velmi blízko najdete Skalní kapli svatého Ignáce a skalní převis Dutý kámen – tato dvě místa se dají zvládnout během krátké podvečerní procházky. Můžete se však vydat i do míst vzdálenějších, jako je například Růžovský vrch. Co nás ale dostalo naprosto nejvíc, to je řeka Kamenice, která teče podél kempu. My jsme byli ubytovaní v chatkách na konci u lesa. Za poslední chatkou je cestička, která vede přes potok právě k řece a podél ní se dá jít ještě cca dva kilometry (to je můj hrubý odhad). Okolí řeky je nádherné, protože je sevřená mezi skalami. Voda je průzračně čistá a příjemně chladná. Na řeku se díky skalám nedostane sluneční svit, takže pokud jste spíš na vodu jako kafe, bude na vás ledová. My jsme ale neodolali a šli jsme se vykoupat k nejhlubšímu místu hned vedle skály. Byl to skvělý zážitek.

Kemp jako takový byl fajn. Chatky jsou naprosto klasické plechové, se základním vybavením (mají i dřevěné, ale v těch jsme nebyli). Prostředí je hezké, sprchy společné, ale velmi dobře udělané. Soukromí a dostatek teplé vody zajištěny. Co nedoporučuji je, dávat si v kempu jídlo. Respektive to na objednávku asi vyloženě špatné není, ale objednat si plnou penzi se nevyplatí. Snídaně jsou odporné a hlavní jídla taky za tu cenu nestojí. Na jídlo si ale bez problému dojdete do Srbské Kamenice, kde jsou restaurace překvapivě na každém rohu. Případně si s sebou můžete do kempu přivézt gril. Se psy zde nemají problém, a jak už jsem popsala výše, nádherných míst na procházky i koupačky je tu dostatek.

20 minut autem od Srbské Kamenice je Mezní louka. Zde zaparkujete a pěšky se dostanete procházkou až na Pravčickou bránu. Cesta je samozřejmě do kopce a trvá až dvě hodiny, podle toho, jakým jdete tempem. Pro psa je bez problémů schůdná, jen pokud máte bláznivky, dávejte na některých místech pozor, ať se vám nezřítí ze svahu. Pravčická brána je včetně vyhlídek zcela přístupná psům. Na některé teda nevylezou, ale to není takový problém. Veškeré informace se dozvíte na webu: www.pbrana.cz

Z Pravčické brány se dá dojít až k soutěskám, po kterých se můžete nechat dovézt zpět k Mezní louce. My jsme byli nuceni soutěsky vynechat, protože byla jedna z nich zavřená, navíc se blížil čas poslední jízdy a my jsme neměli jistotu, že ji stihneme. Každopádně cesta loďkami je opět možná i se psem, jen je třeba mít náhubek. Psi jsou za malý poplatek. Informace o vstupném a “otevírací době” najdete zde: www.hrensko.cz

Okolí Srbské Kamenice je velmi bohaté na zajímavosti. My jsme ani zdaleka nestihli vše, co jsme stihnout chtěli, a tak se sem určitě někdy zase vrátíme. Na konec článku zmíním ale ještě jedno místo, které stojí za návštěvu. Je jím Mýdlárna Rubens. To není zrovna snadno dostupné místo, ani nevím, jestli je pet friendly, ale byl by hřích se tu nezastavit a pejsci mohou kdyžtak chvíli počkat venku 🙂 K Mýdlárně doporučuji si dojet autem, protože není zrovna blízko a pěšky byste se docela prošli. (I když pokud jste nadšení turisté, tak i to byste zvládli.) V mýdlárně najdete spoustu přírodních a bylinkových výrobků, kterým jednoduše neodoláte. Zároveň si zde můžete prohlédnout suroviny a náčiní k výrobě mýdel a projít se po bosém chodníku z přírodních materiálů. Opravdu se tu zastavte, jistě nebudete litovat!

Napsat komentář